Expanze do Německa: povinnost registrace obalů už platí!

Jde o jednu z výrazných charakteristik německého ecommerce trhu. Důraz na udržitelnost ve světě online nákupů navíc vyžaduje legislativa pro celé Německo. A to velmi přísně. Pokuta za její nedodržení může dosáhnout až 200 tisíc EUR. Plníte novou povinnost registrace obalů v Německu při expanzi na místní ecommerce trh svědomitě?

1. července 2022 vstoupila v účinnost novela zákona o obalech z roku 2019, která plošně rozšířila povinnost registrace obalů. To znamená, že v Německu není dovoleno prodávat zboží v obalech, které nejsou zaregistrovány v ústředním registru obalů. Tento zákaz se týká nejen všech e‑shopů a marketplaces, ale také fulfillment společností. Povinnost se navíc vztahuje i na registraci servisního balení.

Registrace do systému LUCID

Bez ohledu na typ obalů a druh prodávaného zboží je registrace do systému LUCID povinná pro všechny prodejce bez výjimky. Registrovat se můžete zde. Pokud jste v tomto systému již registrovaní, nezapomeňte na aktualizaci nově vyžadovaných údajů. V takovém případě se do systému LUCID přihlaste a proveďte požadované změny v údajích.

Bližší informace o nových povinnostech pro online prodejce naleznete na oficiálních stránkách ústředního registru obalů (Zentrale Stelle Verpackungsregister).

Tato povinnost platí i pro registraci servisního balení. Jde o obaly, které se plní v místě prodeje, například igelitové tašky, krabice na pizzu nebo nápojové kelímky. Povinnost registrace obalů tedy neplatí pouze pro online prodejce, jak se mnozí domnívají. V Německu proto vůbec není možné používat obaly, které nejsou registrovány. Více informací najdete na stránkách LUCID o registraci servisních obalů.

Trend udržitelnosti v německém e‑commerce

V udržitelném směřování ecommerce a vůbec celé společnosti je Německo oproti dalším zemím Evropy značně napřed. Právě od povinné registrace obalů si německá vláda slibuje další snížení uhlíkové stopy a vzniklého odpadu za online prodejem. Tento trend odráží i celkové nastavení německého ecommerce trhu. Při výběru eshopu berou němečtí zákazníci v potaz, nakolik je nabízená doprava zboží nízkouhlíková a jak se k trendu udržitelnosti staví samotný eshop.

Chcete s registrací obalů v Německu pomoct? Rádi vám ušetříme starosti s administrativou. Pokud chcete s registrací obalů v Německu pomoct nebo máte dotazy o expanzi na německý e‑commerce trh, využijte náš kontaktní formulář. Také se nám můžete ozvat e‑mailem nebo na telefonním čísle +420 722 344 223.

Případové studie

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Zavolejte nám

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Napište nám e‑mail

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí