Je Google Analytics 4 konečně v souladu s GDPR?

S nástupem Google Analytics 4 se znovu otevírá dlouholetý spor mezi Google Analytics a GDPR. Google dosud dostal mnohamilionové pokuty od několika evropských úřadů pro ochranu osobních údajů. Podle některých těchto úřadů je využívání Google Analytics dokonce nezákonné. Bude nastupující „čtyřka“ konečně plně v souladu s legislativou EU?

Letitý spor Googlu a GDPR dostal do popředí rozsudek italského úřadu pro ochranu údajů z 23. 6. 2022, který ve svém verdiktu potvrdil rozhodnutí „Schrems II“ Soudního dvora EU. Ten v roce 2020 rozhodl o nezákonnosti odesílání osobních údajů z EU do USA, pokud není zajištěna nepřístupnost dat pro americké instituce. Google tehdy zareagoval standardními smluvními doložkami (SCC) upravující ochranu dat přenášených do USA.

Jenže ne dostatečně. Nedlouho poté rakouský (DSB) a francouzský (CNIL) úřad pro ochranu údajů poukázaly, že pouhé zavedení standardních smluvních doložek nejsou dostatečným řešením rozsudku „Schrems II“. Sankce za porušování GDPR Googlu vyměřily kromě DSB a CNIL i švýcarské, belgické nebo italské úřady.

Rozhodnutí se pořád týká pouze exportu dat mimo země EU, nikoli samotného sběru dat pro Google Analytics. Tomu v EU nadále nic nebrání. Google Analytics navíc zatím nebyl v žádné zemi EU zakázán. Jeho používáním se tedy nedopouštíte porušení legislativy EU ani jednotlivých zemí.

Google při tvorbě Google Analytics 4 na GDPR myslel

V čem se Google Analytics 4 vlastně liší? Google se z předchozích rozsudků poučil a vypracoval je více v souladu s GDPR.

  1. Mechanismus mazání dat. Pokud uživatelé požádají, musíte jejich data v GA 4 úplně smazat.
  2. Nastavení doby uchování dat. V GA 4 je na vás, jak dlouho budete získaná data uchovávat.
  3. Nové podmínky zpracování dat. Google zahrnul veškeré podmínky GDPR do podmínek užívání GA 4. Zde zároveň stanoví nové povinnosti pro uživatele GA 4. Zejména jde o povinné informování o zisku dat a získávání platného souhlasu od obyvatelů EU. Pokud GA 4 využíváte, důrazně doporučujeme si získávání platných souhlasů ohlídat.
  4. Shromažďování údajů v EU. Část shromažďovaných údajů se přesouvá do EU, než jsou odeslány na servery v USA.

Google Analytics 4 a GDPR ale pořád nejsou plně v souladu

I když Google zohlednil evropské předpisy GDPR, Google Analytics 4 s nimi úplně v souladu stále není. GA 4 pořád zpracovává nashromážděné uživatelské údaje mimo země EU. Stále jde o produkt americké společnosti, který podléhá předpisům v USA o dohledu nad daty. Dokud budou data posílána do USA, nebude využívání Google Analytics 4 v souladu s legislativou EU.

Co teď, pokud Google Analytics 4 využívám?

Konečný výsledek soudních sporů a fungování Google Analytics v EU je zatím v nedohlednu. Důležité však je, že nástroj je v EU stále možné používat. Pro provozovatele e‑shopů a dalších webů se mění pouze nové podmínky užívání Google Analytics 4, které ale jsou v souladu s GDPR.

Rozhodnutí ohledně odesílání dat do USA se teprve očekává, a proto se jím nyní nemusíte nijak zatěžovat. Ani případný zákaz Google Analytics v EU by nepřišel ze dne na den. Jisté je, že evropští uživatelé nebudou chtít o Google Analytics přijít stejně jako Google nechce ztratit poskytování svého nástroje v zemích EU. Případný vyslovený zákaz by proto určitě nebyl definitivní.

Vývoj ohledně kritiky Google Analytics pro vás budeme nadále sledovat a o nejnovějších aktualitách vás budeme informovat na našem blogu i na našem FacebookuLinkedInu.

Případové studie

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Zavolejte nám

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Napište nám e‑mail

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí