Euro v Chorvatsku: nové povinnosti pro e‑shopy

Chorvatský parlament schválil zákon o zavedení eura jako oficiální měny. Od ledna 2023 se tak euro stane oficiální měnou v Chorvatsku. Jaké povinnosti z toho pro e‑shopy expandující na chorvatský e‑commerce trh plynou? Jak se na změnu měny připravit?

Eurozóna bude mít svého 20. člena. Od 1. ledna 2023 do ní přibude Chorvatsko. Přechod na novou měnu je samozřejmě dlouhodobým procesem, který po dlouholetých přípravách vstupuje do své závěrečné fáze. Už dnes platí povinnost uvádět při prodeji zboží ceny jak v kunách, tak v eurech. V našem článku vám veškeré změny v expanzi e‑shopů do Chorvatska přiblížíme.

5. 9. 2022 – povinnost uvádět dvojí ceny a kurz směny

Již nyní platí povinnost vykazovat ceny ve dvou měnách ‑ kuny a eura. Kurz pro převod měn je pevně stanovený, neodvíjí se od dynamiky trhu: 1 EUR = 7,53450 HRK (kuny). Spolu s uvedením ceny v kunách i eurech rovněž platí povinnost uvádět i tento kurz pro převod měn. Je proto vhodné zákazníkům v Chorvatsku nabízet možnost platby v kunách i eurech.

1. 1. 2023 – euro se stane oficiální měnou Chorvatska

Veškeré účty vedené v kunách budou k tomuto dni automaticky převedeny na eura. I zde se tak stane podle pevného směnného kurzu: 1 EUR = 7,53450 HRK (kuny). Začíná poslední čtrnáctidenní období, kdy bude možné platit jak v kunách, tak v eurech.

14. 1. 2023 – platby pouze v eurech, povinnost dvojí ceny ale nekončí

Kuny se stanou minulostí. Platit bude možné už pouze v eurech. To platí pro bezhotovostní platby i dobírku. Pozor, stále však platí povinnost uvádět dvojí ceny (v eurech i kunách) společně s pevně stanoveným směnným kurzem.

31. 12. 2023 – konec povinnosti vykazování dvojích cen

Přijetí eura v Chorvatsku tímto vstoupí do poslední fáze. Veškeré ceny budou muset být uváděny pouze v eurech.

Co teď?

Pokud se svým e‑shopem prodáváte na chorvatském e‑commerce, musíte na svém e‑shopu od 5. září 2022 uvádět ceny v kunách i v eurech. Stejně tak u nich musí být uveden i používaný kurz směny.

Pokud máte vedený účet u chorvatské banky v kunách, se směnou na eura nemáte žádné starosti ‑ účet se převede do EUR automaticky k 1. 1. 2023 podle pevně stanoveného kurzu. Celý proces přijetí eura v Chorvatsku je Evropskou unií maximálně zjednodušený.

Pohlídejte si akorát aktuální povinnost uvádění dvojích cen a den, od kterého už nebude možné přijímat kuny. Od 14. 1. 2023 bude platba možná pouze v eurech. To platí pro bezhotovostní platby i platby na dobírku. Stále však platí povinnost uvádění dvojích cen v eurech i kunách a to až do konce roku 2023. Od 31. 12. 2023 musí být ceny uváděny pouze v eurech.

Změnu oficiální měny Chorvatska pozorně sledujeme a o dalším vývoji vás budeme informovat na našem blogu i sociálních sítích ‑ FacebookuLinkedIn. V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit telefonicky na čísle +420 722 344 223, e‑mailem nebo přes náš nezávazný poptávkový formulář.

Případové studie

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Zavolejte nám

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Napište nám e‑mail

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí