Registrace k DPH a zahraniční bankovní účet při expanzi e‑shopu do zahraničí

Rozhodli jste se expandovat se svým eshopem do zahraničí a nyní přemýšlíte, jak je to s povinností registrovat se v dané zemi k DPH? Zajímá vás, zda je nutné založit si zahraniční bankovní účet?

 

Přečtěte si, jak v těchto situacích postupovat, aby vaše expanze eshopu byla úspěšná.

Povinnost registrace k DPH

Přestože je obchod mezi státy EU relativně volný, je nutné dodržovat místní zákony. Znalostí daňových a další souvisejících zákonů můžete snížit riziko nejen finanční ztráty, ale i správního řízení.

Kdy platí povinnost odvodu DPH?

V zemích EU platí povinnost odvodu DPH od konkrétní výše obratu. Pro posouzení povinnosti je rozhodující obratový limit v zemi doručení zásilky (nikoliv v zemi odeslání).

Každý členský stát má stanovený limit, a pokud ho v jednom kalendářním roce překročíte, máte povinnost zaregistrovat se k platbě DPH v dané zemi.

Tato povinnost vychází ze zásad pro jednotný trh EU a je ukotvena v šesté směrnici Rady EU č. 77/388/EHS: „V případě, kdy zdanitelná osoba uskuteční takový zdanitelný obchod, při kterém splní podmínku registrace v jiném členském státě, je povinna registrovat se ve státě, ve kterém je místo zdanitelného plnění.“

V následující tabulce zjistíte limity pro registraci k platbě DPH ve vybraných konkrétních zemích:

Země EU Limit

Základní sazba DPH

Itálie 35 000 EUR 22 %
Maďarsko 8 800 000 HUF 27 %
Německo 100 000 EUR 19 %
Nizozemsko 100 000 EUR 21 %
Polsko 160 000 EUR 23 %
Rakousko 35 000 EUR 20 %
Slovensko 35 000 EUR 20 %
Velká Británie 70 000 GBP 20 %

Před expanzí eshopu se ujistěte, zda oblast, ve které hodláte podnikat, je oblastí tzv. „EU DPH“. Existují totiž země, které jsou součástí EU, ale konkrétní oblast dané země je mimo oblast EU DPH (např. Aland ve Finsku).

 

Můžu se registrovat k platbě DPH i dobrovolně?

Ano, můžete. Dokonce je v některých případech vhodné tento krok zvážit, i když k němu nejste povinni. Pokud expandujete do zemí, ve kterých je sazba DPH nižší než sazba DPH v ČR (např. Německo), je výhodnější registrovat se k platbě DPH v zahraničí ihned při zahájení provozu eshopu. Vaše ceny tak budou konkurenceschopnější, než kdybyste prodávali s cenou včetně české sazby DPH.

Pokud se svým eshopem expandujete do země, ve které je sazba DPH vyšší než v ČR (např. Maďarsko), je finančně výhodnější registrovat se k platbě DPH až v případě zákonné povinnosti.

Dokud budete prodávat s českou sazbou DPH, získáte konkurenční výhodu vůči lokálním maďarským eshopům, které mají povinnost prodávat s maďarskou sazbou DPH.

Zřízení bankovního účtu

Založení bankovního účtu v zahraničí není povinné. Firmě však může přinést otevření zahraničního bankovního účtu velké výhody. Z průzkumů nákupního chování online zákazníků vyplývají dva zásadní poznatky, které jasně prokazují výhody lokálního bankovního účtu:

  • Téměř 50 % zákazníků nedokončí nákup, pokud nemají na výběr známý typ platby.
  • Naprostá většina zákazníků upřednostňuje platbu v lokální měně.

Pokud tedy chcete zvýšit ziskovost vašeho zahraničního eshopu, přizpůsobte jeho prostředí zákazníkovi co nejvíce.

Výhody zahraničního bankovního účtu:

  • Vyšší důvěryhodnost eshopu – možnost platby vůči místní bance vzbuzuje u zákazníků důvěru.
  • Lepší konverzní poměr návštěvník / objednávka – možností platby v lokální měně eliminujete riziko nedokončeného nákupu, protože zákazníky neodradí poplatek za bankovní převod do zahraničí.
  • Konkurenční výhoda oproti prodejcům, kteří možnost platby v lokální měně nenabízí.
  • Finanční úspora – neplatíte poplatky za mezinárodní bankovní převody.
  • Kurzovní přínosy – vhodné načasování převodu mezi zahraniční měnou na CZK vám může přinést i nezanedbatelné kurzovní výnosy.

Zahraniční banky nabízí podnikatelům velmi zajímavé výhody. Nejenže většina úroků v zahraničí podléhá jen minimálnímu zdanění, ale lokální banky také často poskytují mnohem příznivější úrokové sazby než banky v ČR.

Oblast lokálních daňových a zákonných povinností je pro eshopy expandující do zahraničí často oříškem. Vždy doporučujeme konzultovat lokální podmínky a pravidla s místním zástupcem, který vás na případná rizika a záludnosti upozorní.

NK Expand můžete využít služby administrativní a právní pomoci v zahraničí. Naši právníci v jednotlivých zemích vám pomohou vyřešit všechny administrativní, daňové a právní povinnosti a vám tak zbude více času na rozvoj e‑shopu a získávání nových zákazníků.

Kromě zahraničních právních služeb vám pomůžeme i s překlady a lokalizací e‑shopu, výběrem domény, průzkumem trhu, cizojazyčnou analýzou klíčových slov, zákaznickou podporouonline marketingem. Kontaktujte nás pro více informací.

Případové studie

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Zavolejte nám

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Napište nám e‑mail

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí