Expanze e‑shopu do Španělska

Korida, paella a obrovský trh na vzestupu

47,4 mil. obyvatel
11,9 % meziroční růst e‑commerce
560 obyvatel na jeden e‑shop

Španělsko je 13. největším ecommerce trhem na světě. Přes značné množství eshopů se i v příštích letech očekává jeho další růst, protože infrastruktura offline nakupování začíná být ve Španělsku zastaralá. Pro české eshopy tak může Španělsko představovat velmi zajímavou příležitost pro expanzi do zahraničí.

PROČ EXPANDOVAT DO ŠPANĚLSKA?

Ačkoli na začátku tisíciletí procházelo Španělsko hospodářskou stagnací, od roku 2014 už krize definitivně ustupuje a španělská ekonomika je na vzestupu. Počet španělských eshopů postupně roste a pro rok 2022 se očekává celkový objem ecommerce na úrovni 37,7 miliard EUR. Ani politická situace spojená s Katalánskem nevypadá, že by měla na španělský ecommerce trh negativní vliv.

Procento uživatelů internetu mezi obyvateli je poměrně vysokých 94 %. To je solidní základ pro naplnění predikce, že V roce 2025 by mělo až 75 % obyvatel Španělska nakupovat online. Pokud se nestane něco nečekaného, tak španělský ecommerce čekají opravdu velmi pozitivní roky.

Španělé nakupují online průměrně jednou týdně, důležité jsou pro ně především široká nabídka, pozitivní reference eshopu, ušetřený čas, rychlé doručení a možnost bezplatného vrácení. Velmi oblíbené jsou ve Španělsku slevové akce (např. Black Friday), ale i slevové kupony. Španělé na slevy slyší a rádi je využívají.

Geografická vzdálenost mezi ČR a Španělskem je delší, velké logistické firmy však mají z České republiky do Španělska vybudované silné distribuční kanály. Například česká Zásilkovna doručuje do Španělska už od 155 Kč.

NA CO SI DÁT PŘI EXPANZI DO ŠPANĚLSKA POZOR?

Španělsko lze považovat za téměř mobilní velmoc. Přibližně 83 % Španělů vlastní mobilní telefon a z celkového množství online nákupů jsou jich téměř dvě třetiny uskutečněny právě z mobilních zařízení. Eshop, který chce ve Španělsku uspět, tak musí být perfektně responzivní.

Při expanzi eshopu do Španělska je dobré nezapomínat na jazykovou bariéru. Ochota Španělů komunikovat v angličtině je při online nakupování nízká a logicky tak upřednostňují eshopy ve španělštině. Kvalitní SEO překlad a lokalizace rodilým mluvčím španělštiny tak bude jedním z prvních kroků při plánování expanze eshopu.

Při volání na zákaznickou podporu Španělé očekávají dostupnost na španělském telefonním čísle. Důvěryhodné jsou zejména telefonní předvolby Barcelony, Madridu, Valencie, Sevilly a dalších velkých měst. Samozřejmostí je španělský rodilý mluvčí jako operátor zákaznické podpory, protože Španělé obecně velmi rádi volají a řeší svoje dotazy po telefonu.

U platebních metod dávejte pozor na to, abyste Španělům nabídli způsob placení, který opravdu využívají a preferují. Téměř polovina Španělů s oblibou platí přes PayPal, který je v zemích střední a východní Evropy téměř neznámý. Dalším oblíbeným způsobem online plateb je ve Španělsku platba bankovní kartou.

Stejně jako v jiných zemích západní Evropy je i ve Španělsku nejoblíbenějším eshopem Amazon. Mezi další velké online prodejce patří ElCorteIngles.es, Carrefour.es nebo eshop módní značky Zara. Cenové srovnávače a tržiště jsou ve Španělsku oblíbené, Španělé jejich prostřednictvím uskuteční přibližně 75 % všech online nákupů.

Další informace o tom, na co si dát při expanzi eshopu do Španělska pozor, vám připravíme na míru v rámci naší služby průzkum zahraničního trhu.

obyvatel: 47,4 mil.

47,4 mil.

obyvatel
měna: euro

euro

měna
meziroční růst e‑commerce: 11,9 %

11,9 %

meziroční růst e‑commerce
online nakupujících: 68 %

68 %

online nakupujících
e‑shopů: asi 85 000

asi 85 000

e‑shopů
uživatelů internetu v populaci: 96 %

96 %

uživatelů internetu v populaci
obyvatel na jeden e‑shop: 560

560

obyvatel na jeden e‑shop
objem e‑commerce: 55,8 mld. €

55,8 mld. €

objem e‑commerce

PRO VAŠI EXPANZI DO ŠPANĚLSKA ZAJISTÍME TYTO SLUŽBY

SHRNUTÍ

Španělsko představuje obrovský ecommerce trh jižní Evropy. Španělé nakupují v eshopech často a rádi, očekávají však přitom zákaznický servis na vysoké úrovni. Pokud váš eshop a zákaznický přístup tyto podmínky splňuje, může být Španělsko zajímavou příležitostí pro vaši další expanzi do zahraničí.

V NK Expand vám pomůžeme se vším, co bude vaše expanze do Španělska vyžadovat. Od roku 2021 pomáháme s expanzí do Španělska například velkému českému e‑shopu s dojezdovými koly pro automobily. Firma dnes i díky naší zákaznické podpoře nebo SEO překladům úspěšně prodává kromě Španělska také v Itálii a ve Francii. Kontaktujte nás a naši specialisté pomohou s expanzí e‑shopu do Španělska i vám.

KROMĚ ŠPANĚLSKA VÁM POMŮŽEME EXPANDOVAT I DO TĚCHTO ZEMÍ

KOMU UŽ JSME PŘI EXPANZI DO ZAHRANIČÍ POMOHLI

Případové studie

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Zavolejte nám

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Napište nám e‑mail

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí