Expanze e‑shopu do Velké Británie

4. největší e‑commerce trh na světě

67,7 mil. obyvatel
7,2 % meziroční růst e‑commerce
120 obyvatel na jeden e‑shop

Velká Británie představuje nejvyspělejší online trh v Evropě. Elektronický obchod se totiž stal normou pro nakupující prakticky po celé Británii. I přes značné množství eshopů se i v příštích letech očekává další růst objemu britského ecommerce. Britové si totiž online nakupování skutečně oblíbili a přijali za součást svých životů.

PROČ EXPANDOVAT DO VELKÉ BRITÁNIE?

Velká Británie má jeden z nejvyspělejších a nejdynamičtějších ecommerce trhů na světě. Britové na internetu nakupují velmi širokou škálu zboží a služeb, obrovské oblibě se mezi nimi těší i nákupy uskutečněné z mobilních zařízení. Na tomto stavu nic nezměnil ani odchod země z Evropské unie. Průměrně utratí Britové za online nákupy přes 30 000 Kč ročně. Až dvě třetiny Britů jsou přitom zvyklí nakupovat v zahraničních eshopech, protože jsou levnější.

Největším segmentem britského ecommerce trhu je oblečení s 30% podílem. Dalšími oblíbenými segmenty jsou hračky s 20 % tržeb, elektronika se 17 % a potraviny rovněž se 17 %. Podle odhadů se tyto poměry v příštích letech výrazněji měnit nebudou.

Britský ecommerce trh svojí velikostí překonává i tolik oblíbené Německo, kam české eshopy při cestě do Západní Evropy expandují nejčastěji. Nejčastěji volí Německo pro svojí geografickou blízkost. Překážkami jsou však často příliš konzervativní německý trh a neznalost němčiny, která je při expanzi eshopu do Německa nezbytností. Expanze do Británie je tak výrazně snazší ať už z pohledu znalosti angličtiny nebo prostě proto, že Britové velmi rádi zkouší nejrůznější novinky a jsou tak při online nakupování výrazně odvážnější.

Geografická vzdálenost mezi ČR a Velkou Británií je delší, velké logistické firmy jako třeba PPL nebo FHB Group však mají z České republiky do Británie vybudované silné distribuční kanály.

NA CO SI DÁT PŘI EXPANZI DO VELKÉ BRITÁNIE POZOR?

Expanze do Británie je lákavá především velikostí britského online trhu, vysokou kupní silou Britů a široce rozšířeným online nakupováním. Expanze eshopu do Británie ale vyžaduje zkušenosti, dostatečný rozpočet a velmi pečlivou přípravu i průběh realizace.

Míra konkurence mezi eshopy je v Británii velmi vysoká díky technologické vyspělosti, vysoké penetraci trhu a solventnosti. Na začátku expanze do Velké Británie tak bude nutné dobře si zanalyzovat britský trh a konkurenci.

 

Nejsilnějším hráčem na britském ecommerce trhu je Amazon, dalšími silnými prodejci jsou Asos.com, Argos, Asda.com nebo Tesco. Bude tak třeba věnovat pozornost implementaci nových trendů, vymýšlení zajímavých věrnostních programů, sbírání pozitivních referencí a dalším aktivitám, které budou při konkurenčním boji nápomocné. Z pohledu nákladů na PPC kampaně a další online marketing je však třeba připravit se na vyšší náklady.

Britové jsou v online nakupování velmi zběhlí a z toho pramení i jejich vysoké očekávání ve vztahu ke kvalitě zákaznického servisu eshopu. Běžně tak očekávají například bezplatné nebo levné doručení a jednoduchý proces vrácení zakoupeného zboží.

U platebních metod dávejte pozor na to, abyste Britům nabídli způsob placení, který opravdu využívají a preferují. Více než 70 % britských online nákupů bývá uskutečněno pomocí služby PayPal, která je v zemích střední a východní Evropy téměř neznámá. Dalším rozšířenějším způsobem online platby je v Británii platba bankovní kartou (asi 17 %). Dobírku a platbu bankovním převodem využívají Britové jen velmi okrajově.

Cenové srovnávače a tržiště jsou ve Velké Británii mezi online zákazníky rovněž oblíbené. Mezi ty nejznámější patří eBay.co.uk, Kelkoo.co.uk nebo PriceSpy.

Další informace o tom, na co si dát při expanzi e-shopu do Velké Británie pozor, vám připravíme na míru v rámci naší služby průzkum zahraničního trhu.

obyvatel: 67,7 mil.

67,7 mil.

obyvatel
měna: britská libra

britská libra

měna
meziroční růst e‑commerce: 7,2 %

7,2 %

meziroční růst e‑commerce
online nakupujících: 82 %

82 %

online nakupujících
e‑shopů: asi 580 000

asi 580 000

e‑shopů
uživatelů internetu v populaci: 98 %

98 %

uživatelů internetu v populaci
obyvatel na jeden e‑shop: 120

120

obyvatel na jeden e‑shop
objem e‑commerce: 135 mld. €

135 mld. €

objem e‑commerce

PRO VAŠI EXPANZI DO VELKÉ BRITÁNIE ZAJISTÍME TYTO SLUŽBY

SHRNUTÍ

Velká Británie představuje obrovský a lákavý ecommerce trh i po vystoupení země z Evropské unie. Britové nakupují v eshopech často a rádi, očekávají však přitom zákaznický servis na vysoké úrovni, pozitivní recenze a věrnostní programy s nabídkou nižší ceny. Pokud váš eshop a zákaznický přístup tyto podmínky splňuje, může být Velká Británie zajímavou příležitostí pro vaši další expanzi do zahraničí.

Při expanzi vašeho e‑shopu do Británie se spolehněte na naše specialisty, profesionální služby a dlouholeté zkušenosti. V NK Expand vám pomůžeme se vším, co bude vaše expanze do Velké Británie vyžadovat. Kontaktujte nás a naši specialisté pomohou s expanzí e‑shopu do Británie i vám.

KROMĚ VELKÉ BRITÁNIE VÁM POMŮŽEME EXPANDOVAT I DO TĚCHTO ZEMÍ

KOMU UŽ JSME PŘI EXPANZI DO ZAHRANIČÍ POMOHLI

Případové studie

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Zavolejte nám

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí

Napište nám e‑mail

NK Expand | Pomáháme expandovat do zahraničí